понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Повредени две лица во инцидентот во Лопате

При инцидентот возачот на „шаран“ В.З (1997) го стартувал возилото и тргнал наназад, удрил во заштитната ограда, по што се слушнале неколку истрели од оружје.

полиција1

Поврзани вести

Две лица се повредени во инцидентот што се случи синоќа на локалниот пат Куманово-Лопате во близина на железничкиот премин во Лопате. До инцидентот  дошло по претходна расправија помеѓу две групи.

Според полицијата,  три лица од кои двајца браќа, превезувајќи се со „Фолксфаген бенто“ со кумановски регистарски таблички му го пресекле патот на автомобил „Фолксфаген шаран“ со австриски национални ознаки, во кој исто така имало три лица од кои двајца браќа близнаци.

Во „бентото“ се превезувале 33 годишниот Ф.А, 30 годишниот Ф.А и уште едно непознато лице. Ф.А излегол од „бентото“ и со рачка од пиштол, почнал да удира во страничното стакло на возачката врата на  „шаранот’. При инцидентот возачот на „шаранот„ В.З (1997) го стартувал возилото и тргнал наназад, удрил во заштитната ограда, по што се слушнале неколку истрели од оружје.

Патниците од „шаранот„“ возачот В.З, неговиот брат близнак Ф.З и лицето Р.А (1995) излегле и сакале да побегнат. Р.А бил удрен со цврст предмет по главата, по што паднал. Браќата близнаци биле физички нападнати и успеале да избегаат.Ф.З и Р.А се здобиле со телесни повреди и им била укажана помош во Кумановската болница.

Полицијата трага по трите лица од „бентото“, извршен е увид по овластување на основен јавен обвинител, земени се материјали за вештачење и се работи на целосно расчистување на случајот.

Пукотници во Лопате – блокиран излезот кон Куманово

Пукотници во Лопате – блокиран излезот кон Куманово

Поврзани вести:

Пукотници во Лопате – блокиран излезот кон Куманово. Синоќа по 21 часот, на локалниот пат Куманово-Липково, во близина на железничката пруга во селото Лопате дошло до престрелка на две групи, кои пристигнале со автомобили.

Најчитани вести