недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Повредени пет рудари во Зеница

rudari zenica

Поврзани вести

Петмина рудари се повредени во несреќа која се случила во погнот Распоточје, во рудникот за јаглен во Зеница, Босна и Херцеговина.

Несреќата се случила на длабочина од околу 850 метри, а причината за нејзиното настанување е најверојатно прскање на камен, што често се случува во рударските окна.

Според првичните информации, четири рудари се полесно, а само еден е потешко повреден. Но, сите од нив се надвор од животна опасност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести