вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повредените од Газа испратени во Турција

Sogutozu_Ankara_Turkey

Поврзани вести

Четворица ранети Палестинци од појасот Газа се префрлени денеска во главниот град на Турција на медицински третман, а се очекува бројот на пациенти да порасне.

„Ранетите од Газа почнаа да доаѓаат. Досега се донесени три жени и едно момче“, рече министерот на надворешни работи на Турција Ахмет Довутулгу пред новинарите во Анкара.

„Во правата фаза, планираме да донесеме во Турција околу 200 пациенти на кои им е потребно лечење“, додаде министерот објасниувајќи дека пациентите ќе бидат префрлувани со авиони во групи од по 40 луѓе, по договорот за тоа со Израел и Египет.

Минатата недела министерот рече дека Турција бара да се воспостави воздушен коридор за да можат да се евакуираат илјадници ранети Палестинци. И Ердоган го потврди овој потег во својот прв говор по победата на претседателските избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести