петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Повторно искршена двојазична табла во Вуковар

Уништувањето на двојазичните табли во Вуковар е од септември минатата година

vukovar

Поврзани вести

На зградата на Хрватскиот завод за вработување во Вуковар повторно е скршена двојазична, кирилично-латинична табла, а полицијата трага по непознатиот сторител.

Во тамошната полициска управа потсетуваат дека таблата на таа зграда е скршена или симната повеќе пати од втори септември минатата година, кога во тој град започна поставување на плочи на кирилица и латиница на државните институции и установи.

Според податоците на полицијата, досега во тој град се забележани 26 случаи на уништување, па се проценува дека повеќе од 35 табли биле цел на напаѓачи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести