петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

ВИДЕО: Повторно солзавец на Идомени – Мигрантите се обидоа да ја срушат оградата

Грчката полиција употреби солзавец против азилобарателите во кампот Идомени на грчко-македонската граница, откако група мигранти се обиде да ја премине границата и да навлезат во Македонија, јаввува Раша Тудеј, повикувајќи се на грчкиот веник Антена.

МНР: Мигрантите биле заведени од заведени од активисти на невладини организации

МНР: Мигрантите биле заведени од заведени од активисти на невладини организации

Поврзани вести

Грчката полиција употреби солзавец против азилобарателите во кампот Идомени на грчко-македонската граница, откако група мигранти се обиде да ја премине границата и да навлезат во Македонија, јаввува Раша Тудеј, повикувајќи се на грчкиот веник Антена.

Според весникот неколку лица се повредени, но засега не се соопштуваат повеќе детали.

Според дел од информациите што се појавуваат на социјалните мрежи, мигрантите ја каменуваат полицијата.

Грчките медиуми известуваат дека немирите почнале откако се појавила брошура на арапски јазик во која се повикувале мигрантите да се соберат на границата и да се обидат да ја преминат.

Не се работи за организиран обид за преминување на границата, туку за само 150 до 200 лица, велат од полицијата за локалните медиуми.

Според Ројтерс имало вкупно околу 500 лица кои што се обиделе да ја преминат границата.

Најчитани вести