петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Повторно солзавец во косовскиот парламент

solzavec

Последни вести

Пратеничката Доника Када Бујупи од опозициската Алианса за иднина на Косово денес пушти солзавец во парламентарната сала, што е ваков втор инцидент неделава, во знак на протест против договорот со Србија, постигнат во посредништво на Европската унија.

Сите пратеници беа евакуирани.

Минатата недела граната со солзавец беше активирана од пратеникот на движењето „Самоопределување“ Албин Курти, кој подоцна беше уапсен, но по масовен протест на опозицијата повторно ослободен.

Најчитани вести