Свет

ВИДЕО: Пожар во фабрика во Москва

ВИДЕО: Пожар во фабрика во Москва

Огромен пожар избувна во фабрика во Москва и се прошири на 15.000 метри квадратни, при што зафати петтокатница која се урна, јавува „Раша Тудеј“.

Пожарот бил во целост изгаснат околу 1.00 часот по полноќ, а во гаснењето учествувале речиси 100 пожарникари.

За среќа, во пожарот во кој никој не е повреден. Како што јавуваат руските медиуми огнот избил во една од поранешните работилници на фабриката, претворена во магацин. Огнот се проширил и на уште две петтокатници во близина.

Се претпоставува дека пожарот бил предизвика од експлозија на резервоар со бензин. Пламенот можел да се види и од неколку километри оддалеченост.

Тоа е најголем пожар што избил во Москва во последните 25 години.