недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 29

Пожар на австрискиот парламент во Виена

На покривот на австрискиот Парламент утрово избувна пожар, од каде густ чад се прошири низ централниот дел на Виена.

пожарот

Поврзани вести

Пожарот избувнал околу 6:30 часот, а во инцидентот нема повредени.

Засега не е позната причината за пожарот, но се претпоставува дека станува збор за дефект во системот за вентилација.

Пред Парламентот пристигнале повеќе возила на итна медицинска помош, а пожарникарите со брза интервенција успеале да го изгаснат огнот.

Најчитани вести