Свет

Пожар во Лос Анџелес, евакуирани 5.000 лица

Пожар во Лос Анџелес, евакуирани 5.000 лица

Најмалку 5.000 лица се евакуирани во Лос Анџелес поради голем пожар кој зафати планинки предел.

Стотина пожарникари од саботата се борат со пожарот кој избувна во саботата попладне.

– Огнот се шири по кањонот поради што пожарникарите имаат отежнат пристап, изјави Џон Трип, шефот на пожарникарната служба на Лос Анџелес.