недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Пожар во Тасос: Изгорени 13 куќи, а евакуирани се и 2 манастира

Според последните информации, изгорени се 13 куќи во 2 села, а евакуирани се и 2 манастира.

slika1

Последни вести

Четворица пожарникари и повеќе цивили се повредени при гаснењето на пожарите на островот Тасос .

Вo Грција  е вонредна состојба за тој регион, а се прогласува за една посебна причина.
Во гаснењето на пожарот кој изби на четири места, учествуваат 170 пожарникари, 73 возила, 36 војници, 15 доброволци, 8 авиони и 6 хеликоптери, меѓутоа, силниот ветер, во комбинација со огнената стихија на различни делови го отежнува гаснењето, и создава загриженост кај локалното население.
tasos1
slika
Според последните информации, изгорени се 13 куќи во 2 села, а  евакуирани се и  2 манастира.

Најчитани вести