недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Пожар на Аљаска – евакуирание луѓе од 1000 објекти!

Заради пожарот кој избил во јужните делови на Аљаска , властитите евакуирале луѓе од околу 1000 згради, соопштија денес официјалните претставници, пренесоа медиумите.

pozar

Поврзани вести

Заради пожарот кој избил во јужните делови на Аљаска , властитите евакуирале луѓе од околу 1000 згради, соопштија денес официјалните претставници, пренесоа медиумите.

Во пожарот во Фани Ривер, спалени се околу 650 квадратни километри шуми, поголемиот дел во оквирот околу резерватот Кенаи, на југот на Аљаска, изјавил портпаролот на америсканската служба за заштита на шумите Вили Бегај.

Пожарот во Аљаска не се смирува веќе седум дена, а бројот на загрозени лица засега не е познат, пренесоа агенциите.

Во гасењето на пожарот учествувале околу 600 пожарникари. Засега нема податоци дали има повредени, а не е познати ни дали има оштетени објекти.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести