недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пожар на мост во Варшава

most1

Последни вести

Голем пожар избувна синоќа на мостот „Лазјенковски“ над реката Висла во Варшава, што доведе до прекин на сообраќајот преку главната сообраќајна артерија во полскиот главен град.

Во неколкучасовната акција за гаснење на пожарот, како што соопшти портпаролот на противпожарната служба Михал Конопка, учествувале 40 тимови на пожаникари.

Огнот избувнал во делот под мостот каде имало складирани даски и дрва и потоа се проширил на целата конструкција, запалувајќи ја дрвената изолација.

Во пожарот нема жртви, но е предизвикана голема материјална штета.

Ова е втор пожар на мостот „Лазјенковски“ од неговата изградба во 1974 година. Првиот пожар се случи набрзо по пуштањето на мостот во употреба.

Најчитани вести