Свет

Пожар на пазар во Кина, 15 лица загинаа

Пожар на пазар во Кина, 15 лица загинаа

Во пожар што ноќеска зафатил еден пазар за земјоделски производи во градот Шенжен на југот на Кина животот го изгубиле најмалку 15 лица, а петмина се повредени.

Пожарот на големиот пазар избил по полноќ и зафатил површина од 1.000 квадратни метри, пред пожарникарите да го стават под контрола.

Спасувачките служби и пожарникарите и понатаму трагаат по преживеани. Причината за пожарот се уште не е утврдена, пренесува АП.