петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 62

Пожар во Белград, загинаа три деца

pozar-izgorela-deca-foto-printscreen-pink-1411710629-574729

Последни вести

Три ромски деца, Миленко Станковиќ (9) и двете негови помлади сестри Анќелка (5) и Сања (3), настрадаа во пожар кој утрово по 1 часот се случил во Нов Белград, изјави началникот на Управата за вонредни ситуации, Раде Милошевиќ.

Според неофицијални информации, пожарот е предизвикан од свеќа. Децата целосно изгореле и покрај обидот на соседите да ги извлечат од куќата.

„Изгорена е барака од 20 квадратни метри која била заградена со картони и дрвени даски“, изјави Милошевиќ.

pozar-izgorela-deca-foto-printscreen-pink-1411710629-574731

Тој додаде дека на местото на несреќата пристигнале две возила со осум пожарникари, но се било завршено додека да стигнат поради материјалот од кој е изградена самата барака.

На крај началникот додаде дека надлежните ограни во моментов спроведуваат истрага за тоа како настанал пожарот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести