недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Пожар во фабрика за чевли во Кина, 16 мртви

g_pozar

Поврзани вести

Трагедија во Кина, 16 лица го загубија животот во пожар кој избувнал во фабрика за чевли  во кинескиот град Венлинг, во провинцијата Џеџанг.

Според локалните медиуми, пожарот избувнал утринава, а на пожарникарите им требале три часа да ја локализираат огнената стихија.

Во извештаите на медиумите се истакнува дека во фабриката за чевли имало големи количини на лепак и други запалливи хемикалии кои го отежнале гасењето на пожарот.

Во Кина ваквите несреќи се многу чести, а во последната таква голема несреќа, во јуни минатата година, кога изгоре фабрика за пилешки производи загинаа 121 лице.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести