петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Пожар во Крива Паланка: „Слушнавме силна експлозија, како бомба да експлодираше над нас“

Според првичните информации од инспекторите од крим-техника, најверојатно причина за пожарот е неисправен плински уред, кој веќе е однесен на вештачење, а настанатата материјална штета се проценува од 40 до 50 илјади евра.

pozar

Последни вести

Силен пожар утринава околу 1 часот и 30 минути ја зафати куќата на семејството Стојчевски од Крива Паланка, јавува МИА. Пламените јазици ја изгореле целата покуќнина во кујната и дневната соба, повредени нема.

Противпожарната единица со едно возило и тројца пожарникари интервенирала на лице место неколку минути по пријавувањето, а за само пет минути пожарот бил локализиран, информираше командирот на Територијалната противпожарна единица од Крива Паланка, Иле Коцевски. Сопствениците се видно потресени поради фактоот што на катот каде избувнал пожарот биле сместени нивната снаа и внучето.

„Одеднаш слушнавме силна експлозија, како бомба да експлодираше над нас. Брзо се качивме на катот со сопругот и не можевме да си поверуваме на сопствените очи, ѕидот срушен комплетно, кујната гори, а од спалната врескаат снаата и внучето. Едвај ги смиривме,“ раскажува сопственичката Зорица Стојчевска.

Одговорните служби од општината и директорот на меѓуопштинскиот центар за социјални работи Олгица Ристовска излегоа на терен, потенцирајќи дека општината ќе одреди сума со која ќе му помогне на семејството, а на располагање им стои и еднократна парична помош до 30 илјади денари.

Според првичните информации од инспекторите од крим-техника, најверојатно причина за пожарот е неисправен плински уред, кој веќе е однесен на вештачење, а настанатата материјална штета се проценува од 40 до 50 илјади евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести