сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Пожарот во Чаир изгаснат, спасени пет деца меѓу кои и бебе

Пожарникарите успеале да извлечат пет деца, меѓу кои и бебе, мајка и баба што биле заробени во опожарениот дел од зградата. Интервенирале 34 пожарникари, кои спречиле да се случи поголема катастрофа.

po

Последни вести

Пожарот во станбената зграда на улицата Цветан Димов во скопската населба Чаир конечно е локализиран. 

Во пожарот биле зафатени станови од петтиот до деветтиот кат од зградата, а опожарена била мала површина во тоалетите и шпајзовите од таа вертикала.Пожарникарите успеале да извлечат пет деца, меѓу кои и бебе, мајка и баба што биле заробени во опожарениот дел од зградата. Интервенирале 34 пожарникари, кои спречиле да се случи поголема катастрофа. По интервенцијата констатирано е дека нема повредено ниту едно лице, ни од станарите, ниту пак од пожарникарите.

Пожарот почнал во делот каде што се наоѓаат пожарникарските скали, каде што сè е претворено во остави.

Противпожарната единица интервенирала со 15 возила.

Фото: МКД.МК

Најчитани вести