вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 15

Oпозициски активисти можат да демолираат, ама не смеат да одговараат

Платеничката револуција на СДСМ денеска протестираше пред Основниот суд Скопје 1 додека нејзиниот активист Павле Богоевски беше во судница за учество во насилните протестите против помилувањата на Ѓорге Иванов во април.

pavle-bogoevski-640x356

Последни вести

Продолжува долгогодишната пракса на опозициски активисти и поддржувачи со притисок врз судските институции кога нивни лица треба да одговараат пред органите за сторените дела, пишува Курир.

Платеничката револуција на СДСМ денеска протестираше пред Основниот суд Скопје 1 додека нејзиниот активист Павле Богоевски беше во судница за учество во насилните протестите против помилувањата на Ѓорге Иванов во април.

Опозициските активисти и симпатизери очигледно може да палат и ограбуваат, а не смее да одговараат пред законите. При насилните протести на СДСМ во месец април, хулиганите кои во организација на СДСМ и СОРОС протестираа низ Скопје направија вистински хаос. Тие насилно се однесуваа, кршеа се пред себе и дивееја низ улиците.

Вандалите на СДСМ и СОРОС целосно ја демолираа и народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов. Во насилните протести покрај големата материјална штета беа повредени и полицајци и новинари.

Во насилните демонстрации кои вечерва се случуваат на стар Рекорд,Народната канцеларија на Претседателот на Република Македонија е целосно демолирана.

Најчитани вести