среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Познат идентитетот на британскиот џихадист Џихади Џон

gihadiii_john

Последни вести

Британскиот џихадист на ИД за кој се верува дека се појавува во видеата на кои терористите од ИД извршија обезглавување на американски и британски заложници е идентификуван како Мохамед Емвази од Лондон, пишува британски „Индепендент“, пренесува Нетпрес.

Досега поголем број светски медиуми пишуваа за маскираниот човек кој на јавноста и е познат како Џихади Џон, кој зборува со британски акцент.

Според Би Би Си, Емвази им бил познат на безбедносните служби во Обединетото Кралство, а неговото име не било соопштено порано затоа што тоа не било во интерес на истрагата.

Емвази потекнува од влијателно семејство. Тој се има стекнато со универзитетска диплома за компјутерско програмирање.

Во 2012 година отпатувал во Сирија и подоцна се приклучил кон терористичката ИД.

фото: Independent.co.uk

Најчитани вести