Македонија,Крими хроника

Познат идентитетот на загинатиот во сообраќајката на патот Штип-Велес

Познат идентитетот на загинатиот во сообраќајката на патот Штип-Велес

Дваесет и седум годишниот Спасе Стоилковски од селото Таринци е момчето кое вчера загина во сообраќајната несреќа на магистралниот пат Штип-Велес.

Несреќата се случила кога 23-годишниот скопјанец Џ.З., кој возел „Мазда 323“ без регистерски таблички, удрил во „Југото“ кое го управувал Спасе. Од ударот автомобилот излетал од коловозот, а Стоилковски починал на лице место.

Скопјанецот без возачка дозвола, потоа удрил и во автомобил „Пежо 207“ кој го управувал 61-годишниот Ј.Д., но тој и сопатникот во Пежото минале без повреди.

По несреќата возачот на Маздата, со повреди и раскрварен побегнал од местото на несреќата, но набрзо е забележан од екипа на Итната медицинска помош која била во близина, по што е пренесен во штипската клиничка болница каде му е укажана лекарска помош.

Полициски екипи во присуство на Јавен обвинител извршиле увид на местото на сообраќајната несреќа.