петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Познати добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“

Познати се добитниците на овогодинешната државна награда „Св. Климент Охридски“ во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Македонија.

makedonsko zname

Поврзани вести

Во областа на воспитанието и образованието наградата му се доделува на  проф. м-р Аџи Фида, педагог – методичар, додека в о областа на културата и уметноста наградата ја добива примабалерината  Александра Мијалкова.

Проф. д-р Никола Јанкуловски, дигестивен хирург и  примариус др. Коте Тасевски, специјалист ендодонт се добитници на оваа државна награда од областа на здравството.

Наградата на добитниците ќе биде врачена на осми декември во 12 часот, во свечената сала на Собранието на Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести