недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Познати имињата на Украинците кои се под санкции од ЕУ

Имотот на влијателните украински претставници ќе биде замрзнат

janukovic

Поврзани вести

Европската унија ги објави имињата на 18-те украински претставници на кои им е замрзнат имотот, а меѓу нив е и сменетиот претседател Виктор Јанукович и неговите блиски соработници.

ЕУ вчера најави дека ќе го замрзне имотот на украинските претставници кои сае наоѓа во земјите од Унијата, но не ги навела нивните имиња додека не се обелодонат во тамошниот Службен весник.

Имињата се објавени пред денешниот вонреден европски самит во Брисел посветен на кризата во Украина.

На списокот се наоѓаат најблиските соработници, вклучувајќи го поранешниот министер за внатрешни работи и правда, државен обвинител, шеф на службата за безбедност, како и синот на Јанукович, Александар.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести