понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 50

Познати противниците на македонските ракометари за СП

Македонската ракометна репрезентација ги доби противниците за првата фаза од Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Франција.

mk-reprezentacija-rakomet

Поврзани вести

Македонската ракометна репрезентација ги доби противниците за првата фаза од Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Франција.

 

Нашата селекција е дел од Б групата и за место во елиминациската фаза ќе се бориме со Шпанија, Ангола, Тунис, Исланд и Словенија.

Со селекцијата на Тунис ќе се сретнеме по трет пат во последниве три години. По триумфот на Мундијалот во Катар, следуваше пораз на Олимписките квалификации во Гдањск и сега ќе се сретнеме во Франција.

Исланд ни е противник во квалификациите за Европското првенство додека голем интерес ќе предизвика и селекторскиот дуел меѓу Лино Червар и Веселин Вујовиќ кој седи на клупата на Словенија.

Од аутсајдерите противник ни е репрезентацијата на Ангола додека од фаворитите жрепката одреди да се соочиме со селекцијата на Шпанија.

Светското првенство се игра во периодот од 11 до 29 јануари.

РАКОМЕТ СП 2017 – фаза по групи

A група

Норвешка, Јапонија, Бразил, Русија, Полска, Франција

Б група

Ангола, Тунис, Исланд, МАКЕДОНИЈА, Словенија, Шпанија

Ц група

Саудиска Арабија, Чиле, Унгарија, Белорусија, Хрватска, Германија

Д група

Аргентина, Бахреин, Египет, Шведска, Данска, Катар

Најчитани вести