недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Прага го бојкотира гостување на Јанукович

viktor-janukovic

Последни вести

Властите во чешката престолнина ќе ја бојкотираат посетата, закажана во април, на украинскиот претседател Виктор Јанукович. Општината нема да издвои никакви средства за настаните организирани за државната посета и нема да обезбеди пристап на делегацијата до историските објекти во градот.

„Под сегашните околности не гледам ниту една причина зошто Прага треба да учествува во државната посета на претседателот Јанукович. Апсурдно е неговиот авион да слета на аеродромот, што го носи името на Вацлав Хавел“, изјавил градоначалникот Томаш Худечек.

Поранешниот чешки претседател и светски познатиот борец за човекови права е симбол за стотици Чеси, кои се противат јавно на посетата на Јанукович. Многумина од нив го повикаа претседателот левичар Милош Земан да ја повлече поканата, но од претседателството одговориле дека воопшто немаат такви намери, бидејќи го преферираат дијалогот пред конфронтацијата .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести