среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Практична обука по скопските улици за кандидатите за полицијаци

policija1

Последни вести

Министерството за внатрешни работи информира дека од утре па во следните неколку дена кандидатите за полицајци кои што на почетокот на годнава ја започнаа едногодишната обука, во рамки на вториот образовен модул од истата посветен на сообраќајот, ќе имаат практична обука на неколку скопски сообраќајници.

Притоа, според програмата, предвидено е идните полицајци во периодот од 09 до 13 часот да се обучуваат во регулација на сообраќајот на крстосниците кај Скопски саем, кај Стара рампа (Кисела Вода), потоа кај Црвен крст, како и на крстосницата кај Народна банка на РМ. Кандидатите ќе бидат распределени во седум тимови од по десет полицајци, а покрај физичката регулација во текот на оваа недела ќе се обучуваат и на регионалниот пат Скопје – Катланово, во поглед на контролата на брзината на движење на возилата и мерење со полициски радар.
Во претходниот период кандидатите го завршија делот од обуката посветен најавниот ред и мир а по завршувањето на овој втор образовен модул кој исто така трае четири месеци, ќе следи последниот посветен на граничните работи. По него ќе биде направена конечната селекција, односно ќе бидат склучени договори за работа со 400 идни припадници на МВР

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести