Спорт

Прандели е ангел-чувар на Балотели

Прандели е ангел-чувар на Балотели

Чезаре Прандели, селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, повторно го пофали контроверзниот напаѓач на Милан, Марио Балотели кој најчесто без некоја поголема причина е критикуван од фудбалските медиуми, а во изминатите неколку дена е цел на расистични навреди порди кои се закани дека повеќе нема да го носи “азурниот” дрес.

“Кога е во прашање фудбалската репрезентација на Италија, Марио секогаш ги почитува паравилата за однесување, нема направено ниту еден проблем. Има одиграно многу одлични натпревари во дресот на Италија и има постигнато многу важни погодоци. Јас го оценувам по тоа каков е во репрезентацијата, како се однесува, како игра. Марио е свесен, знае дека престојниот Ммундијал во Бразил може да биде од голема важност кога е во прашање неговата фудбалска кариера. Се надевам дека нема да реагира на