вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пратеници од украинската владејачка партија ја поддржаа волјата на народот

ukraina-protesti

Поврзани вести

Пратеници од владејачката Партија на регионите во Украина, побараа спроведување на вонредна седница на Врховната Рада, со цел враќање на земјата кон парламентарно-претседателски систем на управување. Пратениците, исто така ја изразија својата поддршка до украинскиот народ, пренесе „Интерфакс“.

Дванаесет пратеници од владејачката партија побараа денеска од 15.00 часот да биде свикана седница на Врховната Рада, за време на која би се дефинирало и би се гласало за враќањето на парламентарно-претседателска форма на управување во земјата.

Пратениците изразија поддршка до украинскиот народ и ги повикаа силите за безбедност да ги исполнат заклетвата за заштита на народот, а не „криминалните наредби“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести