понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пратениците денеска ќе решаваат колку потпретседатели ќе има Собранието

Бројот на потпретседатели го утврдува Собранието по предлог на претседателот на Собранието, а кои се избираат од редот на пратениците кои припаѓаат на различни политички партии застапени во Собранието.

so

Поврзани вести

Пратениците денеска ќе ја иницијативата на  претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, според која се предложува Собранието да има тројца потпретседатели.

Бројот на потпретседатели го утврдува Собранието по предлог на претседателот на Собранието, а кои се избираат од редот на пратениците кои припаѓаат на различни политички партии застапени во Собранието.

Во новиот пратенички состав коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има 61 пратеник, ДУИ 19, ДПА 7, ГРОМ 1 и НДП 1.  СДСМ освои 34 пратенички места, но одлучи да не учествува во работата на Собранието.

На дневен ред се и предлог-одлуките за основање на постојани работни тела на Собранието на Република Македонија, за основање делегации, пратенички групи и други облици на остварување на меѓународната соработка на Собранието на Република Македонија и за објавување оглас за избор на членови на Комисијата за верификација на фактите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести