среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пратениците на независни Грци проотив изградба на џамија во Атина

За потврда на одлуката на Ципрас потребни се 151 глас

За потврда на одлуката на Ципрас потребни се 151 глас

Последни вести

Помалиот коалициски партнер во грчката Влада, пратениците на независни Грци денеска гласаа против два амандмани, што се толкува како прв поголем знак за серизони несогласувања со Сириза.

Десничарската националистичка партија одби да ги поддржи амандманите за изградба на џамија во Атина и за долговите на Атинската концертна сала. Против изградба на џамија гласаа и пратениците на неофашистичката Златна зора.

Сепак, и двата амандмани беа изгласани со поддршка за опозициските партии.

Најчитани вести