четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Празнични совети, повеќе разговарајте помалку ќе јадете

Бидете умерени во начинот на исхрана, јадете повеќе нискокалорични производи, вежбајте, дружете се, разговарајте повеќе, бидејќи помалку ќе јадете, не запоставувајте ги симптомите, посетете го својот лекар ако не се чувствувате добро, ограничете го пиењето на алкохол

praznici

Поврзани вести

Институтот за кардиоваскуларни болести на Војводина ги советуваше денеска граѓаните на Србија дека во текот на претстојните празници треба да го чуваат своето срце, да бидат умерени со храната и пијалоците и да не ги запоставуваат физичките активност.

Во Србија, стапката на смртност од кардиоваскуларни болести од година в година е во пораст. Околу 50 отсто од сите смртни случаеви се последица на овие заболувања, се наведува во соопштението на Институтот.

Институтот наведе десет совети за новогодишните празници. Лекарите советуваат, луѓето да се мерат и ако добијат повеќе од еден килограм, можно е да имаат проблеми со задржување на водата.

„Бидете умерени во начинот на исхрана, јадете повеќе нискокалорични производи, вежбајте, дружете се, разговарајте повеќе, бидејќи помалку ќе јадете, не запоставувајте ги симптомите, посетете го својот лекар ако не се чувствувате добро, ограничете го пиењето на алкохол,“ се наведува во соопштението на Институтот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести