вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Празникот Успение на Пресвета Богородица ќе се одбележи во манастирот во Матка

bogorodicamatka

Поврзани вести

Во пресрет на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица во среда, на 27 – ми август во манастирот во Матка ќе се одржи вечерна богослужба, Духовна академија и полноќно бдеење.

На самиот ден на Голема Богородица, во утринските часови во манастирот ќе се одржи Света божествена литургија.

Ова е трета година по ред како во овој манастир се одржува Духовна академија, а за оваа година е предвидено црковно пеење и читање псалми.

Целиот настан ќе биде збогатен и со културно-забавна програма, а ќе се спроведе и крводарителска акција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести