петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Пребрзото возење причина за превртување на автобусот?

avtobus-3

Последни вести

Се уште е во тек утврдувањето на причините за превртувањето на автобусот со број 67 на ЈСП, при што беа повредени 49 патници, пишува Канал5.

Во тек е техничкиот преглед на возилото, како и анализите од алкотестот на возачот. Истражните органи вршат разговори и со патниците во автобусот, за да се дознае што точно се случило на релацијата Зелениково –  Транспортен центар, на влезот на Драчево.

Според директорот на ЈСП, Мишо Николов, станува збор за автобус произведен во 98-та година и бил редовно сервисиран и технички исправен.

Како најверојатна причина за несреќата се споменува преголемата брзина и ги демантира информациите во дел од медиумите дека сопирачките биле неисправни.

Сите 49 повредени патници беа пуштени на домашно лекување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести