понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Предизборен молк во Грција

Greek Prime Minister Antonis Samaras Election Rally

Последни вести

Во Грција денеска е ден на предизборен молк пред утрешните парламентарни избори, јави ТАСС.

Забраната не е објавена официјално, но според традиција се знае дека ден пред изборите е забрането агитирање во корист на некоја политичка партија, забрането е објавување прогнози за резултатите од гласањето и рејтингот на партиите.

Според последното истражување на јавното мислење радикалната левичарска партија Сириза води со пет до шест проценти пред конзервативната Нова демократија на премиерот Андонис Самарас.

Најчитани вести