понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Предизборен молк во Србија

izbori srbija

Поврзани вести

Точно на полноќ започна предизборниот молк пред вонредните парламентарни избори во Србија, а ќе трае се’ до затворање на гласачките места, односно до 16-ти март во 20 часот.

Тоа значи дека партиите не смеат да водат кампања преку средствата за јавно информирање, не смеат да одржуваат јавни собири и објавување на проценките од изборните резултати, да им испраќаат пораки на гласачите и да поставуваат пропаганден материјал на оддалеченост помала од 50 метри од гласачките места.

Од четврток на полноќ ќе биде забрането електронските медиуми на било кој начин да ги пропагираат изборните листи, кандидати или партии кои учествуваат на изборите, да изнесуваат проценки на резултатите од изборите, а доколку тоа не се почитуваат, законот предвидува казни.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести