понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Предлогот на Законот за стечај денеска пред пратениците

Предлог законот со кој што треба да се решат стечајните постапки кои траат со години наназад денеска е на собраниска седница

sobranienajnova

Поврзани вести

Во рамки на 80. Седница, денеска на дневен ред ќе биде решавањето на 300-те стечајни постапки од минатото. Со предложеното законско решение тие треба да се решат за помалку од една година по донесување на законот.

Законот ги опфаќа сите стечајни постапка од 1989 до 2011 година, а целта е да се стави крај на оние кои траат по 15-20 години.

Со законот треба да се решат стечајните постапки во Типо, Маврово, делови од железара, МЗТ, Центро, Порцеланка, Кожарски комбинат Куманово, повеќе земјоделски комбинати, како и случајот Фиком, Самарија и други.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести