недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Предложен новиот состав на Комисијата за лустрација

Започната постапката за избор на членови и претседател на Комисијата за верификација на фактите.

adziev

Поврзани вести

Во Собраниската комисија за прашања на избори и именувања денеска започна постапката за избор на претседател и членови на Комисијата за верификација на фактите.

За член и претседател на Комисијата  е предложен Томе Аџиев кој и во изминатите три години беше на оваа позиција. За негов заменик се предлага Асан Лума и за членови Новица Велјановски, Предраг Димитровски, Ѓорѓи Малковски, Вецко Здравевски, Ристана Лалчевска, Шпенд Винца, Даут Даути, Цветанка Соколова Младеновска и Марија Зафировска. Доколку биде избран овој состав на Комисијата за лустрација четворица од нејзините членови ќе бидат нови.

Од СДСМ сметаат дека овој состав е доказ за продолжување на битката со неистомислениците.

Претседателот на Комисијата Илија Димовски, инаку пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека би било добро и СДСМ да биде вклучен во процесот на лустрација. Тој смета дека треба законот да се семни,  но процесот на лустрација да биде поефикасен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести