недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Предвелигденски духовен концерт на хорот ,,Св. Благовештение“

Концертот е традиционален и години наназад го реализира ЦК ,,Марко Цепенков“.

Плакат за Рецитал 2014 на ГХЦ Св.Благовештение

Последни вести

Градскиот црковен хор ,,Св. Благовештение“ ќе одржи предвелигденски духовен концерт во киното Мис Стон во Прилеп, в понеделник во 19.30 часот. Концертот е традиционален и години наназад го реализира ЦК ,,Марко Цепенков“.

Градскиот Хор „Свето Благовештение“ е формиран во 2000 година. Во својот музички репертоар хорот се определува за негување на македонската духовна традиција, при што, покрај прилепскиот композитор Атанас Бадев, обработува и композиции кои се дел од музичкото творештво на останатите православни земји.
Хорот досега учествувал на повеќе манифестации и Фестивали каде успешно ја презентира духовната традиција на својот град. Најзначајни од нив се Фестивалот „ТЕ-ХО“ – Тетово и Манифестацијата „Денови на Јустинијан I“ – Скопје.
Хорот редовно учествува на Светите и Божествени Литургии во двата прилепски храма ,,Свето Благовештение,, – Стара Црква и ,,Св. Кирил и Методиј,, – Параклис, каде со своето пеење ја збогатува молитвеноста и благолепието на православната богослужба.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести