вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Предвремените избори во Србија ќе се одржат на 16-ти март

tomislav nikolic

Поврзани вести

Предвремените парламентарни избори во Србија ќе се одржат на 16 март, соопшти српскиот претседател Томислав Николиќ, откако распиша указ за распуштање на Парламентот, пренесе „РТС“.

Во своето обраќање пред нацијата Николиќ повика граѓаните да одлучат и да гласаат за оние за кои мислат дека ќе управуваат најдобро со земјата.

„Направени се доста промени, а заслугите ги земаа сите кои извршуваат јавни функции“, изјавил Николиќ.

Владата на Србија вчера му предложи на претседателот Томислав Николиќ да го распушти парламентот и да распише предвремени парламентарни избори.

Предлогот за распуштање на Парламентот беше доставен од премиерот Ивица Дачиќ и вицепремиерот Александар Вчучиќ. Во појаснувањето на барањето за предвремени избори се наведува дека Владата постигнала доста резултати во последниот период, но реформите кои треба да бидат реализирани бараат поголема јавна поддршка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести