четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Прекин на огнот во Сирија на 27 февруари, ИД не е вклучена

OGAN

Поврзани вести

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД.

Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во сила на полноќ на 27 февруари, наведе телевизијата, пренесува ТАСС.

Терористичките групи Исламска држава и Џабат ал Нусра, која е забранета во Русија, не се вклучени во договорот, пренесува МИА.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери, се договорија за дополнителни параметри потребни за прекин на огнот во Сирија, соопшти синоќа руското МНР, по телефонскиот разговор на двајцата дипломати.

Во соопштението на руското Министерство се наведува дека Лавров и Кери синоќа разговарале уште два пати телефонски, јави ТАСС.

Кери во Јордан изјави дека со Лавров е постигнат прелиминарен договор за условите за прекин на огнот во Сирија.

 

Најчитани вести