Македонија

Прекин на сообраќајот по обиколницата од клучка Хиподром до клучка Сарај

Прекин на сообраќајот по обиколницата од клучка Хиподром до клучка Сарај

Сообраќајот по обиколницата од клучка Хиподром до клучка Сарај е во прекин синоќа од 20 часот поради обилните врнежи од дожд и надојдената вода.

Диспечерски информативен центар на ЈП Македонијапат и Авто мотосојузот утрово соопштија дека прекинот ќе трае до завршување на активностите околу нејзино расчистување.

Од 1.45 ноќеска прекин на сообраќајот има на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје кај клучка Југ, патничкиот сообраќај е пренасочен преку градско подрачје до клучка Север.

Сообраќајот на останатите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Според утринскиот извештај на АМСМ, на граничните премини нема задржувања подолги од половина час за влез и за излез од државата.