вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Прекршено примирјето во Доњецк

donjeck

Поврзани вести

Прекршено е примирјето помеѓу проруските сепаратисти и украинската армија во Доњецк, кој е под контрола на сепаратистичките сили.

Локалните сепаратистички власти во Доњецк соопштија дека во градот имало два напади, еден синоќа и друг утрово.

Руските медиуми објавија дека во нападите загинале две лица, но сепаратистите не соопштија за жртви.

Примирјето меѓу бунтовниците и украинската војска е договорено на 5 септември. На преговорите од минатата недела е договорено повлекување на тешката артилерија и создавање на тампон-зона.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести