Свет

Прекршено примирјето во Доњецк

Прекршено примирјето во Доњецк

Прекршено е примирјето помеѓу проруските сепаратисти и украинската армија во Доњецк, кој е под контрола на сепаратистичките сили.

Локалните сепаратистички власти во Доњецк соопштија дека во градот имало два напади, еден синоќа и друг утрово.

Руските медиуми објавија дека во нападите загинале две лица, но сепаратистите не соопштија за жртви.

Примирјето меѓу бунтовниците и украинската војска е договорено на 5 септември. На преговорите од минатата недела е договорено повлекување на тешката артилерија и создавање на тампон-зона.