среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Прекршено примирјето во Украина, 40 напади за три дена

ukraina-nova_wide

Поврзани вести

Украинската војска го осуди масовното кршење на примирјето и наведе дека во последните три дена имало повеќе од 40 напади на сепаратистите на истокот на земјата.

„Забележани се околу 44 напади во последните три дена, посебно во регионот на Доњецк“, вели Владислав Селезњов, портпарол на украинската војска.

Киев прогласи прекин на огнот до петок, а од страна на лидерот на бунтовниците тој беше прифатен во понеделникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести