четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Прекршочни за сите национални телевизии поради неизбалансирано известување за изборите

Како медиум кој балансирано известувал Трајчевски го спомна само Македонското радио.

ka

Поврзани вести

Агенцијата за медиуми во својот детален извештај за известувањето на медиумите за првиот и вториот круг од претседателските, како и за предвремените парламентарни избори, поосчува дека  телевизите: Алфа, Алсат-М, Канал 5, Сител и Телма  известувале неизбалансирано и против нив ќе биде поднесена прекршочна пријава.
 
Според извештајот, програмските сервиси на МРТ генерално ја исполниле обврската да обезбедат рамноправен пристап  во вестите според Изборниот законик, а според претседателот на Агенцијата за медиуми, Зоран Трајчевски не била запазена  рамномерната распределба на вестите за активностите на партијата на власт и на опозицијата.
Како медиум кој балансирано известувал Трајчевски го навел само Македонското радио.
 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести