сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Преку групен тендер ќе се намалат цените на 612 лекови

Јавната набавка ќе трае во следните две години преку која 74 здравствени установи во Македонија го овластиле Министерството да ги набавува лековите.

lekovi

Последни вести

Преку групен тендер на Министерството за здравство, 612 лекови ќе се набавуваат по пониски цени.

Јавната набавка ќе трае во следните две години преку која 74 здравствени установи во Македонија го овластиле Министерството да ги набавува лековите.

-Со самото распишување на јавната набавка во системот заштедуваме над 3 милиони евра бидејќи во оваа набавка тргнуваме од најниската цена по која бил продаден било кој од овие 612 лекови во Македонија, истака министерот Никола Тодоров.

Тој додаде дека на минатиот тендер преку кој 70 лекови биле набавени на ваков начин е остварена заштеда од 6 милиони евра и дека очекува здравствениот систем во Македонија со ваквата набавки да заштеди околу 10 милиони евра кои ќе бидат ставени на располагање за други здравствени проекти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести