вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Прелеа браната Мантово, можна е евакуација на населението

brana_mantovo500

Последни вести

Општина Штип ги известува жителите на Лакавичкиот регион дека се очекува зголемување на водостојот на Лакавичка река и ново поплавување на земјоделските површини и имотите на луѓето.

-Како резултат на обилните врнежи од дожд во радовишкиот регион, има ново прелевање на браната Мантово, заради што се апелира до жителите да ги обезбедат имотите, а стоката да ја однесат на повисоки локации.  Доколку врнежите продолжат, можни се нови излевања и евакуација на населението од најкритичните точки, се вели во соопштението од Општина Штип.

Најчитани вести