петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Прелиминарните резултати готови, позитивни две од 200 мостри на листерија

bacteria-in-petri-dish

Последни вести

Готови се прелиминарните резултати за присуството на опасната бактерија листерија која досега однесе четири човечки животи. Од близу 200 испитани мостри имало две позитивни. Најверојатно заразата дошла од неисправни колбаси, пишува Канал 5.

„Ние во двете лаборатории каде што вршиме испитувања, на Факултетот за ветеринарна медицина и на Институт за јавно здравје испративме 600 мостри. Прелиминарно има две позитивни мостри, но понатаму тие треба да се квантифицираат за да имаме попрецизни резултати“, вели за Канал 5 Дејан Рунтевски директор на Агенцијата за храна и ветеринарство.

– Дали овие производи кај кои е изолирана бактеријата се пуштени во промет?

„Не, тие производи не се во промет, најдени се како резерва кај производителите. Треба да се направат дополнителни анализи дали листеријата најдена кај овие производи е соодветна со таа изолирана кај пациентите“, објаснува Рунтевски.

Останатите резултати се очекува да се знаат в среда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести