среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Романскиот премиер поднесе оставка, поради пожарот во ноќниот клуб

Романскиот премиер Виктор Понта поднесе оставка, откако околу 20.000 граѓани излегоа на улица во знак на протест поради пожарот во ноќниот клуб во кој животот го загубија 32 лица

ponta-1

Последни вести

Романскиот премиер Виктор Понта поднесе оставка, откако околу 20.000 граѓани излегоа на улица во знак на протест поради пожарот во ноќниот клуб во кој животот го загубија 32 лица, јавува Би Би Си.

Пожарот во ноќниот клуб избувна во петокот, откако хеви метал бендот кој настапувал во клубот запалил огномет. Во инцидентот 32 лица го загубија животот, а 130 се во болница. Десетици од нив сеуште се во критична состојба.

Демонстрантите побараа оставка од Понта.

Демонстрантите побараа оставка од Понта.

Демонстрантите…

Најчитани вести