вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Премиера на „Деца на сонцето“ во Лондон

aaa

Последни вести

Македонскиот филм „Деца на сонцето“ на 25ти септември ќе ја доживее својата светска премиера со гала прикажување на големиот 22 по ред Интернационален филмски фестивал „Реинденс“ во Лондон. Филмот ќе се натпреварува во официјалната конкуренција на фестивалот.

Исто така вечерта на 26ти ќе има забава, која фестивалот ја организира специјално за филмот на која ќе присуствуваа и амбасадорот на Република Македонија во Велика Британија, Јордан Донев.

Фестивалот се одржува секоја година од 24 септември до 5 октомври. Македонскиот филм ќе биде прикажан во 18.20 часот на 25 септември, а ќе има и втора проекција веќе следниот ден во 16 часот. Фестивалот се одржува во срцето на Лондон на Пикадили.

„Реинденс“ во текот на 22 години се претвори во вистински бренд како еден од најголемите и најзначајни фестивали на независен филм, своевиден пандан на американскиот „Санденс“, со кого е во тесна соработка. Но, она што е интересно кога станува збор за овој фестивал, е што тој не само што е значаен за Европа, како што е „Санденс“ за Америка, туку фестивали „Реинденс“ има во уште десет градови на овие два континента, и тоа: Монтреал, Торонто, Ванкувер, Њујорк, Лос Анџелес, Детроит, Берлин, Брисел, Париз и Будимпешта. А целта на фестивалот, за кој „Варајети“ вели дека не смее да се пропушти, е негувањето, поддршката и промоцијата на независниот филм и на новите и алтернативни филмски автори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести