петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Премиера на комичната камерна опера „Слугинка Господарка“

mob

Поврзани вести

 

В петок, со почеток во 20 часот, на Малата сцена во Македонската опера и балет ќе се изведе премиерата на комичната камерна опера “Слугинка Господарка“.

Операта „Слугинка господарка“ од Џовани Батиста Перголези е копродукциски проект чија цел е да ја приближи камерната комична опера на љубителите на овој жанр. Проектот е во режија на Трајко Јордановски.

Ќе настапи млада солистичка екипа: Анѓелка Гајтановска, Марија Наумовска, Симона Чакарјанева, Невен Силјановски, Кристијан Антовски, Андреј Наунов и Никола Стојчевски. Ке ги придружува камерен оркестар, диригент, Иван Еминович.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести