петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Премиерите од Балканот на разговори во Брисел за подобрување на инфраструктурата

brisel3

Последни вести

Премиери на шест земји од западен Балкан во текот на денов во Брисел ќе остварат средба со комесари на Европската унија за инвестиции. На средбата тема на разговор ќе биде подобрување на инфраструктурата во овие земји.
Состанокот ќе го водат комесарот за разговори за проширување Јоханес Хан и комесарот за транспорт Виолета Булц.

На претходниот состанок на шесте земји одржан неодамна во Приштина еврокомесарот Хан соопшти дека Европската комисија е подготвена да обезбеди милијарда евра за финансирање на сообраќајната инфраструктура во Западен Балкан. На денешниот состанок се очекува да бидат разгледани конкретните начини за да се оствари тоа.

Најчитани вести